درمان بلغم

درمان بلغم یکی از درمان های طبایع چهارگانه است. قبلا گفته ایم که در طب اسلامی منشا تمامی بیماری ها سه چیز است: مره (صفراء و سوداء)، خون و بلغم؛ درمان نیز در طب اسلامی سه چیز می باشد درمان خون حجامت است، درمان مره، مشی است و درمان بلغم نیز حمام میباشد.

 

درمان غلبه بلغم :

۱- افطار با آب فاتر( جوشیده ولرم)

در طب اسلامی به مصرف آب ولرم و جوشیده خصوصا در ناشتا بسیار تاکید شده است. طبق روایات، پیامبر گرامی اسلام (ص) در زمان افطار  حلوا میل میکردند و اگر حلوا در دسترس نبود، با شکر و خرما افطار مینمودند و اگر هیچیک نبود با آب فاتر افطار میکردند.

 

رسول اکرم ص میفرمایند: ( آب فاتر، کبد  و معده را پاکسازی میکند؛ همچنین بوی بد بدن و دهان را نیز برطرف مینماید. دندان های آسیاب را تقویت نموده و  بینایی را جلا میبخشد. گناهان را غسل میدهد چه غسل دادنی. عروق به هیجان آمده و مره غلبه کرده را ساکن میکند. بلغم را قطع مینماید، حرارت معده را خاموش میکند و میگرن را میبرد. (الکافی۴: ۱۵۳ ح ۴)

 

۲- زن زیبا روی

امام صادق (ع) میفرمایند: نظر به زن جمیله(زیبا روی)، بلغم را قطع مینماید.

 

۳- زن خوش اخلاق

از روایات چنین برمی آید که همسر(زن) خوش اخلاق که موجب خنده همسرش میشود میتواند بلغم را درمان کند.

 

۴-درمان بلغم با سویق خشک

کلینی از امام صادق ع نقل میکند: سه کف سویق خشک، به صورت ناشتا، بلغم و مره(غلبه صفراء و سودا) را از ریشه خشک میکند طوریکه که انگار اصلا نبود.( الکافی ۶: ص ۳۰۶ ح ۸) 

 

۵- خرمای بُرنی

(بهترین خرما، خرمای برنی است که درد و مرض را برده و هیچ گونه عوارضی ندارد. خستگی را از بین میبرد و ضرری برایش نیست. بلغم را از بین میبرد؛ و البته باهر خرمایی که میخورد حسنه و ثوابی نوشته میشود (الکافی ۶: ۳۴۵ ح ۵)

 

۶- شکر طبرزد

زمانیکه شکر نیشکر را دو مرتبه صاف کنند، به طبرزد تبدیل میشود. شکر طبرزد چون نبات کلوخی شکل است و احتمالا به همین دلیل که میبایست با چیزی چون قندشکن آن را شکست، به این نوع شکر، طبرزد گویند.امام رضا ع میفرمایند: شکر طبرزد، بلغم را میخورد، آنهم چه خوردنی.(الکافی ۶: ۳۳۳ ح ۴)

 

۷- عسل، جویدن کندر، قرائت قرآن

امام رضا ع در صحیفه  از پیامبر اکرم ص میفرمایند: سه چیز در افزایش حافظه و یادگیری ودرمان بلغم مؤثر است، قرائت قران، عسل و کندر.(صحیفه الرضا ع ۶۱ ح ۱۲۷)

 

۸- سیب و درمان بلغم

امام کاظم ع میفرمایند: سیب برای چند چیز نافع است: سم(زهر حیوانات و یا غذای سمی)، سحر و لممی که بر اهل زمین میرسد و از برای بلغم غالب شده،چیزی سریع تر از حیث منفعت برای آن وجود ندارد.

 

۹- ساقه های ترب

روایتی از امام صادق ع در مورد خواص بینظیر ترب:

ترب، ساقه اش بلغم را قطع کرده و ریشه اش به هضم کمک میکند. برگهایش هم به خوبی موجب ریزش بول میشود. (الکافی ۶ : ۳۷۱ ح ۲)

 

۱۰- پیاز

روایتی از امام صادق ع : پیاز، بدن را خوشبو میکند وبلغم را میبرد؛ قدرت جماع را نیز افزایش میدهد.(الکافی ۶: ۳۷۴ ح ۱)

 

۱۱- شانه زدن زیاد

در روایات داریم که شانه زدن زیاد موها، موجب درمان بلغم میشود.

۱۲ -مسواک زدن

پیامبر گرامی اسلام ص در وصیتی به امیرالمومنین در مورد درمان بلغم میفرمایند: یا علی، سه چیز موجب افزایش قدرت حفظ و یادگیری میشود و بلغم را از بین میبرد: کندر، مسواک زدن و قرائت قرآن.

(الفقیه ج ۴ ص ۳۶۵/ الخصال ص ۴۸۱ ح ۵۴)

 

۱۳ -حمام 

 

۱۴- درمان بلغم با روغن زیتون

در روایتی پیامبر اکرم ص میفرمایند: روغن زیتون، مصرف نمایید چرا که مره(غلبه صفرا و سودا) را برطرف ساخته، بلغم را از بین میبرد. اعصاب را تقویت کرده و خستگی را از بین میبرد. اخلاق را نیکو کرده و نفس را خوش و دلخوش میکند غم را نیز برطرف میکند.(عیون الأخبار الرضا ع ۱: ۳۹ ح ۸۱)

 

۱۵-کشمش

۱۶-روزه و درمان بلغم

شیخ طوسی از امیرالمومین نقل میکند: سه چیز بلغم را برطرف میسازد و حافظه را تقویت میکند: مسواک زدن، روزه گرفتن و قرائت قرآن.(التهذیب ۴: ۱۹۱ ح ۵۴۵)

 

۱۷- درمان بلغم با جوارش

در رساله ذهبیه آمده است: کسی که بخواهد بلغم را از بدنش دور و خارج و آن را کم نماید، هر روز صبح ناشتا،  جوارش تند بخورد و زیاد حمام برود و زیاد همخوابی کند و در آفتاب بنشیند و از غذاهای سرد دوری نماید، این موارد بلغم را از بین برده و ان را می سوزاند.(مستدرک الوسائل و مستنبط المسائل ، ج ۱، ص: ۳۷۶)

 

نکات روایت:

  • مقصود از همبستر شدن، خوابیدن با همسر است و نه حتما عمل زناشویی چرا که کثرت این عمل نیز خود مضر است.
  • برای نشستن در آفتاب، میبایست پشت به افتاب باشد.

 

۱۸- آویشن و نمک

نقل طبرسی از امام صادق ع درباره درمان بلغم  : ۴ چیز نفع دارند اما ضرر ندارند. آویشن و نمک زمانیکه باهم جمع (استفاده) میشوند، و زنیان و مغز گردویی که باهم استفاده شوند.  آویشن و نمک بادها را طرد میکنند یعنی دردها را از قلب طرد کرده و سُدد را باز میکنند بلغم را میسوزانند.(مکارم الأخلاق: ۱۹۱)

 

اگر در رگها رسوب ایجاد شود و راه عروق بسته گردد، ممکن است مجبور باشند رگ را عوض کنند. و یا در محل رگها فنری بگذارند. اما اگر انسداد رگها به دلیل لخته خون بوده باشد و زیاد محکم نباشد از بالون زدن استفاده میشود. برای سوزاندن و از بین بردن رسوب محکم و سفت در رگها روایت میفرماید که باید از زنیان و آویشن استفاده نمود.

درمان بلغم با اویشن و نمک

۱۹- آغاز غذا با آویشن، سیاه دانه، زنیان و نمک

این مرکب چهار گانه موجب تقویت معده میشود، بلغم را قطع میکند و امان برای لقوه (انحراف صورت،چشم یا دهان) میباشد.(مکارم الاخلاق:۱۸۷)

 

 

۲۰- طریفل زرد و درمان بلغم

امام رضا (ع) در رساله ذهبیه میفرمایند: کسی که بخواهد بلغم از بدنش خارج شود باید هر روز ناشتا در صبح یک مثقال از طریفل زرد استفاده کند.(الرساله الذهبیه : ۴۲)

 

۲۱-مرکب ۷(شافیه) و درمان بلغم

هرگاه شافیه سه ماهه شود، برای صفرا و برای بلغم سوخته و نیز هیجان هر بیماری مفید است. (طب الائمه : ۱۲۶)

 

 

۲۲- درمان بلغم با  آب باران

همانا آب آسمان بلغم را قطع مینماید.(بحار ۶۳: ۴۷۸)

 

۲۳- درمان بلغم با سرمه

امام صادق ع: سرمه استفاده نمایید دهان را خوشبو میکند و مسواک بزنید که بینایی را جلا میبخشد.

علت این موضوع را هم امام توضیح داده اند:

وقتی مسواک میزند، بلغم نازل میشود و سبب میشود که بینایی جلا یابد و اگر سرمه بکشد بلغم از بین میرود و موجب خوشبو شدن دهان میشود.(مکارم الاخلاق: ۴۷)

 

ضد بلغم قوی

داروی امام کاظم (ع) برای درمان بلغم، یک ضد بلغم قوی در طب اسلامی است. داروی امام کاظم ع (بلغم زدا) مشکلات جسمی ناشی از بلغم همچون خلط های گلو را برطرف میکند و نیز موجب درمان مشکلات روحی ناشی از بلغم همچون بیحوصلگی میشود.

 

علائم غلبه بلغم

بلغم سرد و تر است و غلبه آن بر اخلاط دیگر، منجر به مشکلات جسمی همچون: ضعف، سستی، اختلال خواب، بیحوصلگی میشود. شخصی که دچار غلبه بلغم میشود، طراوت چهره اش از دست رفته، رشد موها و ناخن هایش نیز کند میشود. از آنجا که خلط بلغم، سخت و خشک است بسیار خطرناک میباشد و کاهلی در درمان بلغم، بسیار خطر آفرین است.

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کد امنیتی *

X