فراموشی

فراموشی، تلاش بیثمر برای به یاد آوردن مطلالب است؛ که میتواند کوتاه مدت و یا بلند مدت باشد. در فراموشی کوتاه مدت ممکن است عواملی همچون استرس، خستگی عامل ایجاد باشند. و اما گاهی فراموشی مزمن بوده و میتواند بدلیل مصرف برخی داروها و یا بیماری ها باشد و یا در روند پیری و بتدریج برای شخص بروز دهد همچنین گاها بر اثر ضربه مغزی و تصادف ممکن است فراموشی و ضعف حافظه رخ دهد.

 

اگر شما جدیدا چیزهای کوچک را فراموش میکنید برای مثال به آشپزخانه میروید اما به یاد نمی آورید که حقیقتا برای انجام چه کاری به آنجا رفته اید، و بدنبال راهی برای خلاصی  از این احساس سردرگمی آزاردهنده میباشید، این مطلب را تا آخر بخوانید.

 

 درمان فراموشی در طب اسلامی

 • عسل
  طبق روایات  مصرف عسل با کندر نر موجب تقویت حافظه میشود. (مستدرک الوسائل میرزا، حسین نوری طبرسی، ج۱۶)

 

 • کندر
  پیامبر گرامی اسلام ص میفرمایند:
   بر شما باد کندر، زیرا گرمی را از قلب می زداید و ذهن را تیز میکند بینایی را جلا داده و فراموشی را نیز برطرف میکند.(طب النبی، ابوالعباس جعفر بن محمد المستغفری، ص ۲۵)

 

 

 • مصرف خردل همراه با غذا

 

 • کرفس
  پیامبر (ص) میفرمایند: بر شما باد کرفس، زیرا کرفس غذای حضرت الیاس (ع) و یسع (ع) و یوشع (ع) بود و همچنین روایت شده که موجب تقویت حافظه میشود و قلب را تیز میکند. (بحارالانوار، علامه مجلسی، ج ۵۹، ص۲۸۴)

 

 • مویز
  از رساله ذهبیه چنین نقل داریم: کسی که میخواهد حافظه اش تقویت گردد، در ناشتا، هفت مثقال (حدودا ۳۰ گرم) مویز بخورد.

 

 • زنجبیل و عسل
  طبق رساله ذهبیه: کسی که میخواهد فراموشی اش کاهش یابد و اهل حفظ باشد، هر روز سه قطعه زنجبیلی که با عسل مربا شده است بخورد و هر روز در غذایی که درست میکند خردل بریزد.

 

 1. نکته: منظور از مربا کردن عسل با زنجبیل این است که زنجبیل را خشک نموده سپس با عسل ترکیب کنید و بگذارید مدتی بماند و در طولانی مدت تبدیل به مربا میشود پس میبینیم که تهیه مربا در روایات با روشی که امروزه در تهیه مربا استفاده میگردد متفاوت است.

 

 1. نکته: افراد بلغم مزاج معمولا بیشتر به فراموشی دچار میشوند و این روش بیشتر برای افراد دارای مزاج بلغمی مناسب است و افرادی که مزاج گرم دارند ممکن است این روش برایشان مناسب نباشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کد امنیتی *

X