بیماری پوستی

بیماری پوستی و مو

پیسی
پیسی مشکلی پوستی ست که برای رنگدانه های پوست ایجاد شده و قسمت هایی از پوست تغییر رنگ محسوس میدهند. گاها ممکن است بر اثر این بیماری شخصی سیاه پوست به شخصی سفید پوست تغییرکند. مایکل جکسون خواننده مطرح و بسیار سرشناس که در سال ۲۰۰۹ درگذشت، در زمان حیات به این بیماری دچار بود.

 

 • شستن سر با خطمی
  طبق روایتی از امام صادق ع: شسشتن سر با خطمی در روز های جمعه، موجب ایمن شدن از پیسی و جنون است. (الکافی۳: ۴۱۸ ح ۱۰)

 

 • گوشت گاو با برگ چغندر
  طبق روایتی از امام صادق عک بنی اسرائیل به موسی ع از پیسی و مشکلات مربوط به آن شکایت کردند. حضرت موسی ع هم به خداوند شکایت کردند. خداوند به ایشان وحی فرمود: به آنها امر کن گوشت گاو با برگ چغندر بخورند.(مکارم الاخلاق:۱۶۰)

 

 • بادمجان آب پز شده
  امام صادق ع میفرمایند: از بادمجان بورانی بخورید، درمان است، ایمنی و پیشگیری از پیسی است. همچنین از بادمجان سرخ شده با روغن زیتون بخورید.(مکارم الاخلاق:۱۸۳)

 

 • خورشت گوشت گاو و سویق
  امام کاظم ع در ورایتی میفرمایند: خورشت گوشت گاو با سویق خشک، پیسی را برطرف مینماید.(مکارم الاخلاق: ۳۸۴)

 

درمان سفید شدن پوست

 • سویق خشک
  امام صادق ع: سویق خشک، سفیدی را برطرف میکند.(المحاسن۲:۴۸۹ ح ۵۶۶)
  مقصود از سویق بطور مطلق همان سویق گندم و جو میباشد.

 

 • دعا و نماز
  نقل از یونس: به سفیدی پیشانی (میان دو چشم) مبتلا شدم  نزد امنام صادق ع رفتم و از این مشکل شکایت کردم. امام رمودندک وضو بگیر، دو رکعت نماز بخوان و سپس این دعا را: یا الله یا رحمن یا رحیم یا سمع یا سامع الدعوات، یا معطی الخیرات، أعطنی خیر الدنیا و خیر الآخره و قنی شر الدنیا و شر الآخره و أذهب عنی ما أجد، فقد غاظنی الأمر و أحزننی.
  یونس میگوید: من هم اینکار را انجام دادم و خداوند این بیماری را از من برطرف نمود.

 

در روایتی از پیامبر ص آمده که میفرماید: دست را بر روی سفیدی قرار داده و بگو: ای نازل کننده شفا و درمان و برطرف کننده بیماری بر آنچه که من دارم شفا نازل کن.(طب الائمه:۱۰۲)

 

 • مویز خیسانده
  یونس بن عمار به امام صادق ع در مورد سفیدی که در او ظاهر شد، شکایت کرد؛ امام فرمودند: مویز را بخیساند و بنوشد. (مکارم الاخلاق:۳۸۴)

 

 1. بَهَک

تفاوت بهک با پیسی: اگر در موضعی که بهک است تیغ بزنند، خون خارج میشود.

 • حنا با نوره
  امام صادق ع  در پاسخ به شخصی که از مشکل بهک شکایت کرد فرمودند:(( به حمام برو، حنا را با نوره مخلوط کرده و به خودت بمال. پس از آن چیزی از بهک و روشنی نمیبینی.))
  آن شخص عرض کرد که : بخدا قسم تنها یک بار این کار را انجام دادم و خداوند هم مرا بهبود بخشید و بیماری ام پیشرفت نکرد.(طب الائمه:۷۱)

 

 • داروی شافیه

داروی شافیه طبق روایات اگر ۱۸ ماهه شود برای درمان بهک موثر است .

 • درمان بهک با داروی شافیه:
  بعد از طلوع فجر،به اندازه یک نخود از داروی شافیه را با روغن فندق، صنوبر و یا رون بادام تلخ به بیمار میدهند. پس از آن نباید آب بنوشد. سپس به مقدار دنبه(جید) از داروی شافیه در بینی ریخته شود توجه کنید که باید دارو با روغن ترکیب شود و سپس در بینی ریخته شود. و هم چنین داروی شافیه را با مخلوط کردن با نمک به بدنش بمالد. (طب الائمه:۱۲۸)

 

 • ماش
  در طب اسلامی برای بیماری ها داروی شاخص وجود دارد و برای بهک احتمال میرود که داروی شاخص، ماش باشد.
  کلینی از برخی اصحابش نقل میکند که امما کاظم ع در جواب مردی که از بهک گله میکرد فرمودند: ماش را بپزد و آن را بنوشد و همچنین آن را در غذایش قرار دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کد امنیتی *

X